23.08.2020.

Dva i pol mjeseca su prošla od prošlog druženja. Susreti su ove godine rijetkost i rizik pa nema prilika za vožnje starodobnih vozila. Da baš ne prođe cijelo ljeto uzalud odlučili smo organizirati vožnju za članove i simpatizere. Na naš poziv poslan elektronskim putevima odazvalo se 19 vozila (29 ljudi).

Da će dan biti zabavan bilo je vidljivo od samog okupljanja. Neka vozila su se pojavila sa svježim limarijskim preinakama, neka su se pojavila nakon dugog stajanja pa su malo kašljucala, a pojavilo se i poneko vozilo s posadom bez prijave. Nije bitno tko pa makar bio i aktualni tajnik. Okupljanje je bilo na otvorenom s držanjem dobrog razmaka a za dezinfekcijsko sredstvo se pobrinuo naš dragi član Mihovil koji je brinuo i da se provode propisane mjere. Potez vrijedan pohvale. Vrijeme idealno iako se na slikama vide i oblaci.

Čim nam se pridružilo i najstarije vozilo za koje nitko nije primijetio da malo kasni krenuli smo u prvu dionicu našeg malog maratona. Tu su krenule i prve (ne)zgode. Kvar povijesnog vozila u neposrednoj blizini tvrtke čija je registrirana djelatnost reciklaža metalnih ostataka je nešto najgore što se može dogoditi. Nije bitno čije je vozilo, pa makar bilo i od aktualnog dopredsjednika.

Prelazak preko Varaždinbrega nije lak zadatak pa nakon 15tak kilometara vožnje stajemo na prvi (i jedini) planirani odmor. Caffe bar Bernarda nam je velikodušno ponudio prostor terase i osvježavajući napitak u obliku odličnih čajeva/kava. Za svježe i fine klipiće se pobrinuo klub, a da se lakše oporavimo od napora posada Banski je dodala još i (ako sam dobro shvatio) Žiginu zlefku (od heljdinog brašna) koju je osobno Mihovil radio. Svaka čast. Posadi vozila u kvaru je pomogao Nedeljko te su nam se ubrzo pridružili na terasi.

Nakon što smo se dobro osvježili trebalo je krenuti u drugu, znatno dužu i zahtjevniju dionicu. Vođa puta je svojeglavo bauljao velebnom brzinom od 45-55km/h te pokušavao održati homogenost kolone. Nekima presporo a nekima prebrzo, čak je jedno vozilo i nestalo negdje putem. Da komarci ne ometaju uživanje u prirodnim ljepotama pobrinulo se jedno vozilo. Nije bitno čije je vozilo pa makar bilo i od aktualnog blagajnika. 50 kilometara u komadu već dugo nismo napravili pa su neki brzim korakom krenuli potražiti osvježenje a neki označiti teritorij. Bitno je da smo stigli na vrijeme i planiranu lokaciju seoskog turizma “Grešna pilnica”.

Lokacija je prepuna lijepih detalja i zanimljivih vozila. Zabava je to i za djecu i starce.

Dok se čekalo da gazda završi pripremu hrane, bilo je idealno vrijeme za nadoknadu izgubljene tekućine i prepričavanje (ne)zgoda. Ako netko nije čuo za muke bivšeg predsjednika s kočnicama, kako je žaba dobila po nosu, koliko i kakvog ulja troši Alfa, koliko je dobra Mercedes limarija i slične stvari, sad je bila idealna prilika.

Priča je nakratko prekinuta ručkom, ali samo nakratko.

Da je dionica bila zahtjevna vidjelo se po umoru nekih učesnika, i samo druženje nije potrajalo maratonski. I kad je već sve izgledalo da je gotovo, na povratku nam je jedno vozilo ostalo bez goriva. Nije bitno čije je vozilo pa makar bilo i od aktualnog predsjednika. Pomoć je blizu pa ni to nije problem.

Hvala svima koji su došli i hvala svima koji su pomogli da nam druženje prođe ugodno. Hvala članovima predsjedništva koji su se brinuli da ne bude dosadno i suhoparno, kad je već vrijeme postalo sparno. Do idućeg puta, zdravi i sretni bili.

• Druženje 2020 – izvještaj